Özgürüz Press Logo

#ÖzgürüzPress

Susturulmak istenen yazarların sığınağı. Yakılan kitapların yeni limanı.

Yayınevimiz #ÖzgürüzPress, yazının özgürlüğünü savunmayı amaçlıyor.

Dünyanın neresinde olursa olsun, despotların hedef gösterdiği, sansürlenen, yasaklanan, tutuklanan veya öldürülen yazarların kitaplarını yayınlayacağız.

Ülkesinden sürgüne gitmek zorunda kalan ya da yeraltında üretmeye devam eden yazarları desteklemek istiyoruz.

Otokratların karşısına yazının gücünü çıkarmak amacındayız.
Sansürün, sadece bir eserin daha da yaygınlaşmasına hizmet ettiğini kanıtlamak istiyoruz.

Bu mücadelede dayanışmanıza ihtiyacımız var.

Sansüre boyun eğmiyoruz.
Sözün özgürlüğünü savunuyoruz.
Gerçekten, şeffaflıktan, çeşitlilikten ve demokrasiden yanayız.
Başkalarının gizlemek istediklerini yayınlıyoruz.
Desteğinize ihtiyacımız var.

Erdoğan

Yazar Can Dündar ve çizer Mohamed Anwar’ın, Recep Tayyip Erdoğan biyografisi, çizgi roman edebiyatında bir kilometre taşı oluşturuyor.
SATIN ALIN
Graphic Novel
Can Dündar, Anwar
320 Seiten
'); g.type='text/javascript'; g.async=true; g.defer=true; g.src=u+'/'+id; s.parentNode.insertBefore(g,s); })();
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarın zirvesine nasıl tırmandığı, çıkarlarının ne olduğu, nasıl onların peşine düştüğü netleşiyor.
Bugünün Türkiye’sinde yaşanan gelişmeler, Türkiye toplumunun karşılaştığı güçlükler ve İtalyan Başbakanı Mario Draghi’nin “diktatör” diye tanımladığı, otoriter bir liderle baş etmenin zorluğu, anlaşılır hale geliyor.
Kitap yargılamıyor, izah ediyor.
Türkiye'nin güncel siyasi durumunu anlamaya yardımcı oluyor.
Şaşırtıcı, sürükleyici, ayıltıcı...
Bir başyapıt.

Özgürüz’e destek olun

Kendi ülkelerinde baskı gören yazarların kitaplarını yayınlıyoruz. Siz de destekleyin.

Diğer kitaplar

Dağcılar

“GÜN DOĞDU HEP UYANDIK, SİPERLERE DAYANDIK / BAĞIMSIZLIK UĞRUNA DA AL KANLARA BOYANDIK” Onlara “Dağcılar” denirdi. Okullarının en iyisiydiler. İsteseler ışıltılı bir kariyer yolunda yürüyebilirlerdi. Onlar, imkânsızı istedi, bir ütopyanın peşinden dağ yolunu seçtiler. Devlete kafa tuttular, bedelini çok ağır ödediler. Ama duruşmalara girerken attıkları slogan, gelecek nesillerin kulağına üfledikleri çığlık hala yaşıyor.
SATIN ALIN

Can Dündar

“GÜN DOĞDU HEP UYANDIK, SİPERLERE DAYANDIK / BAĞIMSIZLIK UĞRUNA DA AL KANLARA BOYANDIK”

Onlara “Dağcılar” denirdi. Okullarının en iyisiydiler. İsteseler ışıltılı bir kariyer yolunda yürüyebilirlerdi. Onlar, imkânsızı istedi, bir ütopyanın peşinden dağ yolunu seçtiler. Devlete kafa tuttular, bedelini çok ağır ödediler. Ama duruşmalara girerken attıkları slogan, gelecek nesillerin kulağına üfledikleri çığlık hala yaşıyor.

Vatan Haini

Berlin sürgününde, Türkiye’nin içine düştüğü karanlığın üstesinden geleceğine bir kez daha emin oldum. O hiç yıkılmaz zannedilen, ardında büyük acılar gizleyen duvar, bir günde yıkılıveriyor; ‘hain’lerle, ‘kahramanlar’, hapistekilerle saraydakiler, bir anda yer değiştirebiliyor. Biz de duvarımızın yıkıldığı, peşimizdeki gizli servise ait arşivin halka açıldığı günleri görecek, acıları devralanlara, eski karanlığı ibretle anlatıp umut aşılayacağız.
SATIN ALIN
Sachbuch
Can Dündar
160 Seiten
Can Dündar erzählt die ganze Geschichte von der Entdeckung der geheimen Waffenlieferungen über die Entscheidung, das belastende Filmmaterial zu veröffentlichen, bis zu den Ereignissen, die der Veröffentlichung folgten: Die Drohungen, die er und die Redaktion erhalten haben, die Angst vor Terroranschlägen, seine Zeit in Einzelhaft.

Can Dündar bu kitapta, ülkesindeki özgürlük özlemine Berlin’den destek olabilmek için, kimi zaman buruk bir gülümseyişle, bazen çok yorularak, ama umudunu ve kararlılığını her seferinde yeniden besleyerek verdiği çabayı anlatıyor. sürgünde bir gazetecinin hayatını, cömertçe, meslektaşlarını ve arkadaşlarını sakınarak, ama kendini sakınmadan paylaşıyor okuruyla…

“Asıl vatan haini kimmiş bilinsin istedim.” Can Dündar’ın yeni kitabı “Vatan Haini” çıktı. Türkiye’de dağıtmak isteyenler için iletişim adresi: vatan@ozguruz.org

Tutuklandık

Tutuklandık, sadece edebiyatın usta mahkûmlarına selam gönderen bir hapishane kitabı değil, yaşamakta olduğumuz döneme dair de “içeriden” bir tanıklık...
SATIN ALIN
Kurgu olmayan
Can Dündar

Bu kitap, uzun volta seanslarında, sarı duvar manzarasında, koğuşun üst katının demir karyolasında, alt katta kaloriferin yanı başında tasarlandı. En güzel kitapların en muhteşem manzaralara karşı yazıldığını zannetmeyin. Tersine... Bazen güzel manzaralar karşısında uyuşup tembelleşen hayal gücü, duvarla karşılaştı mı, ardını görmek hevesiyle havalanıyor. Duvara tırmanıyor. Bu da ona yetişmeye çalışan kalemi kamçılıyor.Zindan zemini kindarlık üretmeye müsait... Onu sabırla derine gömmek, onun yerine tevekkülün çelebiliğini koymak, masumiyetten güç almak gerekiyor. Masumiyetin sessiz bir gücü var. Karanlıktan korkmayan, sözünü sakınmayan, hiçbir kudretliye yaslanmayan, tehdit edilse de uslanmayan bir gücü var masumiyetin... (...) Ona güveniyorum.

Bugüne dek defalarca yakın tarihimize ışık tutmuş olan Can Dündar, 2015 Kasım’ında hapse atıldığında basın özgürlüğü mücadelesinin ve tarihin bir öznesi haline geldi.

Tutuklandık, sadece edebiyatın usta mahkûmlarına selam gönderen bir hapishane kitabı değil, yaşamakta olduğumuz döneme dair de “içeriden” bir tanıklık...

Özgürüz’de daha fazlası var

Kaçırmayın!